Historie oken

historické oknoJiž odedávna museli stavitelé lidských obydlí řešit otázku oken. První okna byla vlastně jenom obyčejné otvory ve zdivu, které neměly výplň. Teprve později je začali lidé zakrývat poloprůhlednou měchuřinou nebo mastným papírem. Postupem doby byl tento materiál nahrazen průhlednější skleněnou výplní skládanou z malých tabulek spojovaných olovem, tento celek se pak vsazoval do dřevěného rámu. První okna se ještě nedala otvírat. Na to přišli naši předkové o něco později a nejdříve zkusili otvírat jen malou část, aby se časem dopracovali k větším skleněným tabulím a celému oknu otevíratelnému.

Dřevo jako materiál okenních rámů přetrvává dodnes. Změnil se však jeho profil, do kterého se dnes vsazují dokonalejší izolační dvojskla a trojskla vyznačující se stále lepšími izolačními vlastnostmi.

Relativně nedávno nové technologie umožnily vyrábět okenní rámy i z plastů. Zdálo se, že dosud užívané dřevo bude nahrazeno moderním materiálem s menšími nároky na údržbu. Od té doby se vedou spory o výhodách a nedostatcích jednoho či druhého materiálu. Zastánci ošetřování dřevěných rámů oproti nenáročnému plastu. Druzí zase nedají dopustit na dřevo jako přírodní materiál, jehož údržba se dnes díky moderní konstrukci a dostupnosti nových nátěrových technologií nedá srovnávat s náročnou povrchovou úpravou prováděnou ještě před několika lety. Dřevěná lamela dnes zaručuje tvarovou stálost i v extrémních teplotách.

Každému se však u dřeva nemusí líbit různobarevnost, nepravidelná struktura a kresba, či pórovitost a členitost. Zrovna tak ne každý vítá skutečnost, že dřevěná okna je nutné po čase překontrolovat, odstranit drobné poškození od krup, deště, sněhu a slunce a následně alespoň zvenku nanést ochrannou vrstvu nátěru. Plast zase nachází své použití u staveb vystavených vysoké vlhkosti.

Dřevo a plast jsou dva tak rozdílné materiály, že jednoznačnou odpověď na otázku, který z nich je dokonalejší, nelze dát. Záleží skutečně jen na Vás, na Vašem vkusu, s přihlédnutím k charakteru stavby, pro který materiál se rozhodnete. Bude to jenom Vaše rozhodnutí a bude zaručeně správné.

Dáte-li přednost dřevěným oknům, může to být podobné jako s dětmi. Vyžadují pozornost, cas a péči, ale Vaši snahu Vám oplatí. Svou spolehlivostí, příjemným a krásným vzhledem a pocitem pravého útulného domova. Věříme, že mnoho uživatelů dřevěných oken Vám tuto pravdu rádo potvrdí.